Ostatnie spotkanie Naukowych Dociekań w Szkole Podstawowej

16.12.2019 zakończyliśmy cykl warsztatów w projekcie Naukowe Dociekania, w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 47 im. R. Schumana Fundacji Primus, realizowanego dzięki środkom M. St. Warszawy – Biuro Edukacji. Na ostatnim spotkaniu obecny był Sebastian Kwiatkowski, doktorant biotechnologii i biochemii specjalizującym się w badaniach metabolicznych i enzymologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Zakładzie Regulacji Metabolizmu. Na spotkaniu dyskutowaliśmy i doświadczaliśmy tego, co każdy naukowiec w swojej pracy: metoda badawcza, zadawanie pytań i weryfikacja. Szczególnie istotna była dyskusja dotycząca porażki, jako tego narzędzia, które sprawia, że naukowiec się rozwija a wraz z nim dokonuje się postęp w nauce.

Taki powstał nam obraz naukowca!

Trochę szalony, inteligentny, na maksa cierpliwy, mózg mu pracuje aż dymi z uszu, okulary ma bo dużo czyta, kartka i długopis na poważne notatki a i ogon sobie skonstruował, żeby mu szybko podawał eliksiry! Taki jest nasz naukowiec; trochę kobieta, trochę mężczyzna bo każdy może stosować metody naukowe!

Uczniowie i uczennice w projekcie rozpoczynali każde warsztaty od poznania bajki filozoficznej o tematyce związanej z danym warsztatem m.in Duch Wód o złudzeniach naszego umysłu na warsztatach dotyczących heurystyk myślenia, Czyja Wina o współodpowiedzialności za zmiany klimatyczne na planecie.

Następnie uczestnicy warsztatów, w zależności od tematu, doświadczali, eksperymentowali lub konstruowali. W trakcie cyklu warsztatów powstały m.in bazy kosmiczne, z uprawami hydroponicznymi czy odporne na różnego rodzaju pyły i jajoloty. Uczniowie i uczennice mogli zbadać własne sposoby myślenia i przekonać się jak tworzą się stereotypy, zobaczyć jak wygląda Ziemia “okiem” satelity Sentinel-2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *